Loni ještě Přerov vedl soudní spor, jehož cílem bylo vyjmout Škodovu ulici z konkurzní podstaty společnosti Opera Bohemia. Město argumentovalo tím, že firma nesplnila podmínky kupní smlouvy a že by tedy pozemky měly být městu vráceny. Soud ale nároky Přerova neuznal.
„Bývalé vedení města definovalo podmínky ve smlouvě velmi vágně. Společnost Opera Bohemia se hájila tím, že stačila zbourat několik domů a že tedy stavbu zahájila ve stanovené lhůtě. Tím se celá záležitost stala pro město nevymahatelnou,“ vysvětlil loni náměstek přerovského primátora Pavel Košutek.
Radnice spustila jednání o ceně, strop je 2,5 milionu
Nyní rada zvolila nový postup. O znovunabytí pozemků ve Škodově ulici chce jednat se správcem konkurzní podstaty.
„V době našeho soudního sporu běžely také určovací žaloby některých věřitelů na to, aby jejich pohledávky byly uznány jako zajištěné. A protože někteří neuspěli, nároky se z původních zhruba devíti milionů korun zredukovaly na částku 2,9 milionu. Ukázalo se, že některé nároky jsou falešné, proto nebyly soudem uznány,“ informoval přerovský primátor Vladimír Puchalský.
Částka ve výši 2,9 milionu korun se už městu zdá vhodným bodem pro další vyjednávání.
„Domníváme se, že bychom u věřitelů prostřednictvím dohody se správcem konkurzní podstaty mohli uspět i s částkou nižší. Proto jsme pověřili náměstka Petra Měřínského, aby vyjednal rozumnou cenu. Může jednat až do výše 2,5 milionu,“ doplnil primátor.
Město: Na klíčových pozemcích můžeme vydělat
Přerov doufá, že se ze strategických důvodů dostane zpět k důležitým pozemkům v centru města.
„Podaří-li se realizovat do roku 2018 průpich a odkryje se prostor Juty a Škodovy ulice, vznikne území, se kterým se dá urbanisticky a architektonicky pracovat. Budeme-li ho vlastnit, může město diktovat regulační podmínky a kupní cenu a může na tom vydělat,“ podotkl Vladimír Puchalský.
Už v době, kdy město Škodovu ulici prodávalo, se předpokládalo, že zde vznikne výstavní čtvrť s obchody a atraktivním bydlením. Myšlenku město ani dnes nezatracuje.
„Na Škodovu ulici spolu s navazujícím průmyslovým brownfieldem, areálem Juty, je třeba se dívat jako na rozvojové území prakticky uprostřed města,“ řekl před časem radní Jan Horký.
V současnosti otřesně vypadající místo by se mohlo podle jeho slov klidně proměnit v ulici se stromy, domy s obchodním parterem, parčíkem pro odpočinek, případně pěší či smíšenou zónou.
Nyní se město snaží alespoň v rámci možností udržovat v lokalitě, kde zůstaly neodklizené sutiny po zbouraných domech, pořádek.
„V lednu jsme ve Škodově ulici uklidili. Odvezli jsme asi deset kontejnerů nepořádku, který v sutinách byl. Předláždili jsme i část poškozeného chodníku a opravíme i výtluky. Více nám ale současná situace nedovolí, protože pozemek není nyní majetkem města,“ sdělil ředitel Technických služeb města Přerova Bohumír Střelec.
Členové současného vedení města přitom kritizovali prodej, už když byli v zastupitelstvu v opozici.
„Opět napravujeme nesmyslné rozhodnutí minulého vedení města, které území v ceně několika desítek milionů korun prodalo za milion a půl naprosto nedůvěryhodnému investorovi, a výsledek se dostavil,“ připomněl primátor Vladimír Puchalský.
Komplikace se začaly objevovat krátce poté, co se v roce 2007 město lokality zbavilo. Opera Bohemia postupně odkládala demolici objektů kvůli problémům s přestěhováním zdejších obyvatel. První ze sedmi domů začala bourat až v září 2009, další o rok později. Kvůli chaotické demolici dali úředníci společnosti i několik pokut. Zbývající nájemníky pak muselo město v zimě roku 2012 přestěhovat samo.
Komentář
Uživatel*V.SOBOTKA
18 února, 2016
Je to zde jako vkocourkově!!!