Smlouva o partnerství měst byla podepsána v den výročí jeho úmrtí

V pořadí sedmé partnerské město si zapsal do svého přátelského seznamu Přerov. Ve čtvrtek 11. února se stal partnerem moravského Přerova černohorský Kotor. Charta o vzájemné spolupráci byla podepsána při slavnostním aktu v Kotoru – ve městě s přístavem u Jaderského moře. Významný akt zaštítil také Chargé d´Affaires Petr Šmejkal z velvyslanectví České republiky v Podgorici – hlavním městě Černé hory.

Jakýmsi spojníkem nového partnerství je osobnost Františka Rasche – přerovského rodáka, který byl významným účastníkem vzpoury námořníků rakouského válečného loďstva. „Popraven byl v Boce Kotorské 11. února roku 1918 a jeho památku si každoročně připomínají občané obou měst. Blíží se sté výročí jeho smrti a zástupci Kotoru projevili zájem vstoupit do přátelského vztahu s Přerovem,“ uvedl náměstek přerovského primátora Petr Měřínský (ANO).

prerov-kotor-img2V partnerské smlouvě se obě města zavazují navázat neformální vzájemné propojení občanů a podnikatelů Přerova a Kotoru. „Hodláme zahájit spolupráci v oblastech kultury, školství a vědy, cestovního ruchu, ekonomiky a také sportu. Zástupci Kotoru nám například nabídli zapůjčení materiálu o Františku Raschovi z jejich muzea – a my jsme je pozvali na letní slavnosti k 760. výročí povýšení Přerova na město,“ řekl druhý primátorův náměstek Tomáš Navrátil (ANO).

Kotor je sedmým městem, s nímž zástupci Přerova podepsali partnerskou smlouvu. Mezi spřátelená města dále patří český Děčín, slovenský Bardějov, holandský Cuijk, ukrajinský Ivano Frankivsk a polská města Ozimek a Kedzierzyn-Kozle.

Zdroj: www.prerov.eu

Zanechat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..