vlajka1Vlajka pro Tibet bude 10. března vlát na přerovské radnici. O vyvěšení červeno-bílo-modro-žluté standardy rozhodli v únoru radní města. Vlajka byla vyvěšena i vloni, a to po desetileté odmlce – od roku 2005 až do roku 2015 byla vlajka uschována ve skříni, protože její vyvěšení zástupci města nepodporovali a u Přerovanů vyvolávala iniciativa rozporuplné reakce.

Vlajkou bude připomenuto 57. výročí povstání Tibeťanů proti čínské okupaci Tibetu, které bylo násilně potlačeno armádou Čínské lidové republiky. V západní Evropě se od poloviny 90. let toto výročí připomíná celosvětovou akcí „Vlajka pro Tibet“, ke které Česká republika přistupuje od roku 1996. Iniciativa poukazuje na dlouhodobé porušování lidských práv v Tibetu.

Na primátora Přerova Vladimíra Puchalského se s žádostí o podporu akce obrátilo občanské sdružení Lungta.  Její zástupce Lukáš Eršil ve svém dopise mimo jiné píše: „Někteří z nás sami zažili vládu totalitního režimu. S nabytou svobodou teď máme kromě práva žít v demokratické společnosti také povinnost pomáhat těm, jejichž lidská práva jsou každý den hrubě porušována. Za posledních šest let si sebeupálení, jako nejkrásnější formu protestu proti útlaku ze strany Číny, zvolilo 140 Tibeťanů.“

 

Zdroj: www.prerov.eu

 

Zanechat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..