Modlitebna, zvonice, herní prvky i kopie artefaktů.

Nová venkovní expozice, která bude prezentovat myšlenky Jana Amose Komenského, se začne už v březnu stavět v přerovské lokalitě Na Marku. Místo nebylo pro tuto prezentaci vybráno náhodně. Expozice bude stát v místě, kde archeologové narazili před čtyřmi lety na nečekaný objev – odkryli základy duchovního centra jednoty bratrské, jehož součástí byl vedle modlitebny a unikátní renesanční cesty také dům se školou, v níž působil od roku 1614 Jan Amos Komenský. Na návštěvníky čeká pietní připomínka bratrské modlitebny, pilíř označující místo historické zvonice, součástí expozice budou také herní prvky, které mají bystřit pozornost, úsudek a paměť. Zajímavostí se stane i venkovní prezentace nálezů – texty, schémata, ale také kopie artefaktů, které tu ze země vyzdvihli archeologové. Největší zajímavostí se se ovšem stane odkrytá historická cesta, z níž byl přístup do školy a po které prokazatelně kráčeli velikáni naší kulturní historie. Kromě Komenského to byl třeba i přerovský rodák a biskup jednoty bratrské Jan Blahoslav.

Stavbu, která by měla být ukončena do konce června, bude realizovat rozhodnutím rady města Přerovská stavební společnost za částku 1 408 485 korun.

Foto: V těchto místech na břehu řeky Bečvy stála v minulosti Sokolovna, později kino Jas. Po dostavbě nového Tyršova mostu tu mělo být parkoviště. Poté, co archeologové zjistili, že jde o vzácné místo přerovské historie, bylo rozhodnuto o venkovní expozici.

 

Foto – aktuální stav a vizualizace.

Zdroj: www.prerov.eu

Zanechat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..