Městské trhy, které nabízejí všehochuť zboží, se konají na Masarykově náměstí v Přerově zpravidla od března do listopadu, a to buď v pátek, nebo v sobotu. Organizuje je občanské sdružení, které do města zve prodejce – v průměru na náměstí nabízí své produkty třicítka obchodníků. Zástupci města v závěru loňského roku požádali své Přerovské rádce z řad občanů, aby jim prostřednictvím ankety sdělili svůj názor na kvalitu trhů a především nabízeného sortimentu.

„Rada města se s výsledky seznámila v lednu. Chceme trhy pro občany města zatraktivnit, máme v plánu upravit tržní řád a zapracovat do něj postřehy a názory našich rádců. Rovněž hodláme vypsat výběrové řízení na provozovatele, který bude nejlépe vyhovovat daným požadavkům,“ řekl náměstek primátora Petr Měřínský (ANO).

farmarske-trhy-img-02Z dotazníkového šetření vyplynulo, že z celkového počtu respondentů jich 85 procent chodí na trhy pokaždé, nebo alespoň občas. „Valná většina, tedy 72 procent, kvituje to, že jsou trhy na Masarykově náměstí – tedy přímo v centru Přerova,“ uvedla Lenka Tomečková z oddělení marketingu přerovského magistrátu. Rozdílný pohled pak poskytly odpovědi na otázku, zda jsou rádcové spokojeni s kvalitou nabízeného sortimentu. Políčko „ano“ zatrhlo 44 procent respondentů. Z šetření vyplynulo například to, že lidé jsou spokojeni nejvíce s masem a uzeninami, pečivem a cukrovím, třetí příčku obsadily sýry. Nespokojenost se projevila s ovocem. „Chybí mi tam ovoce a zelenina ve větším. Myslím, že by měly být trhy více zaměřeny na tento sortiment,“ napsal jeden z dotázaných. Další přidal také svůj názor: „Trhy by se měly více zaměřit na regionální, farmářské a rukodělné výrobky. Stánky typu oblečení, záclony a podobně by měly vymizet.“ Jedna z žen dodala, že se kvalita a úroveň trhu zlepšuje, ale přivítala by širší a různorodější sortiment. Absence „speciálního zboží“, které nejde koupit jinde, nebo „farmářských výrobků“ – i to patřilo k častým odpovědím na téma sortiment.

V anketě se řešil i vzhled stánků, který vyhovuje 41 procentům dotázaných, ostatní měli menší či větší výhrady. „Nelíbí se mi například, když se na náměstí postaví prodejní dodávka a prodává se přímo z přívěsu,“ naspal jeden z rádců. Další píše: Hlavně, že to není jako po revoluci – na zemi. Lidé chodí a nakupují, tak proč měnit něco, co funguje.“ Zajímavý výsledek padl u otázky, zda by si lidé přáli v Přerově čistě farmářské trhy. Téměř 71 procent by je přivítalo, protože chtějí podpořit regionální prodejce, lákají je kvalitní produkty a nechtějí „supermarketovou chemii“. Šestnáct procent dotázaných ale zatrhlo políčko „ne“. Argumentem odpůrců bylo to, že ne všechny takzvané farmářské potraviny jsou vysoké kvality a také to, že v Přerově není tak velká kupní síla.

A jak často by se měly trhy v centru Přerova konat? Možnost jedenkrát za měsíc zvolilo 45 procent rádců, každý týden by chtělo chodit na trhy 25 procent respondentů, jedenkrát za čtvrt roku by trhy stačily 12 procentům. Další chtěli trhy například jen před významnými svátky. Pro budoucnost trhů byla zcela jistě důležitá otázka, který den v týdnu na ně Přerované chtějí chodit. Z průzkumu města vyplynulo, že skoro 63 procent lidí by přivítalo sobotu, 24 procent pátek – a zbylá procenta byla rozptýlena do ostatních dnů.

Přerovský rádce je projekt přerovských radních, kteří chtějí vyslyšet názory občanů. Přerované, kteří chtějí „radit radním“, se mohou kdykoliv zaregistrovat na adrese: prerovsky.radce@prerov.eu. Aktuálně je do projektu zaregistrováno 169 rádců z řad občanů, na téma „trhy“ se rozhodlo odpovědět 75 z nich.

Zdroj: www.prerov.eu  /  Foto: Na snímku poslední přerovské trhy, které se konaly v listopadu roku 2015.

Zanechat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..