Případ bývalého strážníka, který letos v lednu zastřelil v Přerově během incidentu mladíka, rozděluje státní zástupce. Muže sice policisté navrhli obžalovat z usmrcení z nedbalosti, podle přerovské státní zástupkyně jde však o vraždu. S jejím názorem však nesouhlasí nadřízené krajské státní zastupitelství, které trvá na původní kvalifikaci. Spor žalobců tak bude muset rozhodnout vrchní státní zastupitelství, řekl dnes ČTK šéf olomouckého krajského státního zastupitelství Vít Kasík.

„Skutek byl nakonec posouzen jako závažnější trestný čin. Z tohoto důvodu byl postoupen na olomoucké krajské státní zastupitelství. Vedla mě k tomu důkazní situace ve věci. Blíže se ale k tomu nechci nyní vyjadřovat,“ řekla dnes ČTK přerovská státní zástupkyně Daniela Kollárová. „Budeme to předkládat na vrchní státní zastupitelství jako spor o příslušnost. Nesouhlasíme s názorem okresu, že jde o závažnější trestný čin. Na okresním státním zastupitelství si myslí, že jde o vraždu, my si myslíme, že jde o usmrcení z nedbalosti tak, jak byl dotyčný obviněn a jak bylo také vyšetřování skončeno,“ řekl ČTK Kasík.

Sporný případ hodlají žalobci předložit vrchnímu státnímu zastupitelství v nejbližších dnech. „Podle toho, jak vrchní státní zastupitelství rozhodne, tak se věc buď vrátí zpět na okres a bude podána obžaloba, v případě, že spor prohrajeme, tak bychom věc museli vrátit zpět k doplnění vyšetřování a teprve poté by mohla být podána obžaloba,“ doplnil Kasík.

lumir-prerovTragédie se odehrála nedaleko centra Přerova před barem Lumír v noci na 10. ledna. Strážníci byli přivoláni kvůli rušení nočního klidu. V té chvíli se na ulici před barem podle kriminalistů pohybovalo téměř 20 lidí, mnozí z nich pod vlivem alkoholu. Hlídku podle policie ohrožoval volně pobíhající pes, a proto jeden ze strážníků použil služební zbraň. Kulka ale zasáhla jednoho z mladíků do hlavy, zemřel na místě. Zraněn byl i strážník, který po incidentu od přerovské městské policie odešel.

Vyšetřování případu trvalo osm měsíců. Kriminalisté museli počkat na vyhotovení znaleckých posudků z oboru balistiky a chemie. Původně se spekulovalo o tom, že mladík byl zastřelen střelou odraženou o zem. Podle vedoucího odboru obecné kriminality Martina Nasswettra však pravděpodobně střela nejprve prošla tělem mladíka a následně se zdeformovala o asfalt.

Tragická událost zvedla v Přerově vlnu emocí, před bar Lumír lidé pokládali řadu týdnů květiny, ale i vzkazy městské policii.

 

Zdroj : ČTK / www.ceskenoviny.cz

Zanechat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..