„Přerov rozjede v září elektronizaci státní správy, ojedinělou v ČR,“ hlásá titulek aktuality na webové stránce olomoucké společnosti Tesco SW, jednoho z největších tuzemských poskytovatelů IT systémů. Zpráva převzatá z agentury ČTK uvádí, že nová metropolitní síť z optických vláken za téměř 140 milionů propojí všechny budovy města. Tento týden dostala aktualita velmi hořkou příchuť. Projekt totiž patří mezi zakázky, za jejichž manipulaci jsou obviněni manažeři i samotná firma – celkem dvacet lidí a osm firem.

Trestní stíhání, o kterém jako první informoval deník ECHO24.cz, vede ostravská expozitura protikorupčního policejního útvaru (ÚOKFK). Velký počet obviněných (deset v hlavní části případu a dalších deset s mírnější právní kvalifikací) a navíc osm trestně stíhaných právnických osob vyvolává dojem policejního kobercového náletu na IT zakázky na Moravě a východních Čechách pod dozorem Vrchního státního zastupitelství v Olomouci vedeného Ivo Ištvanem.

Obvinění se týká celkem jedenácti zakázek – pro radnice ve Zlíně a Přerově a kraje Olomoucký, Zlínský, Moravskoslezský, Královehradecký a Pardubický. Ve většině případů šlo o manipulaci s veřejnými zakázkami, zneužívání evropských dotací nebo také porušování hospodářské soutěže, navíc v organizované skupině. Obviněným hrozí podle trestních paragrafů až osmileté vězení. Škodu, která jde na úkor fondů Evropské unie, vyčíslili policisté na 247 milionů korun, tedy zhruba čtvrt miliardy. Všichni obvinění jsou stíháni na svobodě.

Nutno zdůraznit, že o případné vině může rozhodnout až soud. Z policejního usnesení, které má deník ECHO24.cz k dispozici, nicméně vyplývá, že vyšetřovatelé se cítí být pevní v kramflecích. Podezřelé více než dva roky odposlouchávali, monitorovali jim maily, nechali si prolustrovat jejich bankovní konta a zabavili také dokumenty při čtyřiceti prohlídkách – to byly březnové razie na úřadech v Olomouci, Přerově, Zlíně a v sídle Tesca, které překvapily regionální politiky i média. Podnikatelé se snažili častou komunikaci zakonspirovat, psali si z jednorázových e-mailových adres, posílali si zaheslované soubory, používali maily s šifrovacím klíčem, komunikovali přes šifrovanou mobilní aplikaci Blackberry Messenger a používali přezdívky a krycí názvy.

Podle policejního popisu byl model ve všech případech v zásadě totožný – obvinění vytvořili skupinu, která společně přizpůsobovala zadávací dokumentaci tendrů a zajišťovala si tak přiklepnutí zakázek dotovaných z evropských fondů. Vůdčí postavení bylo připsáno Josefu, Davidovi a Michalovi Tesaříkovým, manažerům Tesco SW. Zakladatel a šéf společnosti Josef Tesařík starší obviněn nebyl. Na straně vítězů se podle vyšetřovatelů „vezli“ také Josef Szturc ze společnosti AutoCont CZ a Radek Novák z firmy Novell, později newps.cz.

Parametry zakázek se ovlivňovaly přes firmu Eunice Consulting, která zpracovávala podklady – studie proveditelnosti, zadávací a projektovou dokumentaci. Z okruhu této společnosti byli obviněni Michal Vrba, František Horka a Radek Černobil. V Přerově obviněným IT firmám podle policie pomáhal podnikatel Pavel Chroust. Ten si založil společnost RPSC ideas, pro kterou získal zakázku na poradenství k jednomu z IT projektů. Podobnou roli ve Zlíně údajně sehrál Jiří Bukvic, ředitel uherskohradišťské společnosti DATAB consult, která fungovala jako distributor softwaru firmy Gordic.

Bratrská pomoc

Zejména údajná role Tesca SW nahrává dohadům o možném propojení s regionální politikou. V době, kdy mělo docházet k manipulaci se zakázkami, byl hejtmanem Olomouckého kraje nynější senátor za ČSSD Martin Tesařík, bratr Josefa Tesaříka staršího. Největší škodu, 102 milionů korun, vyšetřovatelé udávají právě u projektu „Rozvoj služeb eGovernmentu v Olomouckém kraji“, kde je v dokumentaci Martin Tesařík uveden jako zástupce kraje. V minulosti se už objevily spekulace o vzájemné „pomoci“ bratrů.

Krajští zastupitelé před třemi lety diskutovali o anonymu, který upozornil na to, že hejtman Martin Tesařík nechal poslat šest milionů korun soukromé Moravské vysoké škole, kterou založil a vede Josef Tesařík starší. Bratři možnost porušování zákona odmítli. Policejní usnesení hejtmanovu roli nezmiňuje, propojení s místní politikou ale uvádí – například jmenuje bývalého přerovského radního za ODS Josefa Kulíška, jenž měl pomáhat se zakázkami v Přerově.

Obvinění podnikatelů a firem zřejmě nezůstane bez odezvy také v Praze. Hlavně proto, že Tesco SW v roce 2013 zvítězilo ve výběrovém řízení na tvorbu a provoz monitorovacího systému evropských strukturálních a investičních fondů za 567 milionů korun. Také o tuto zakázku se zajímá protikorupční policie, tentokrát však za dozoru pražského vrchního státního zastupitelství. Výběr Tesca SW zpochybnil audit ministerstva financí, který zastřešoval bývalý první náměstek Lukáš Wagenknecht. Závěry kontroly prozatím znamenají, že vláda nemůže zakázku proplatit z evropských fondů, ale musí ji celou uhradit ze státního rozpočtu. Wagenknecht se kvůli auditu dostal do ostrého sporu s ministryní pro místní rozvoj Karlou Šlechtovou a nejspíš tím přispěl i ke svému červnovému odvolání ministrem Andrejem Babišem.

Na nepořádek v IT zakázkách upozornila také loňská namátkové kontrola Evropské komise. Ukázala hlavně na ministerstvo vnitra, které podle ní podezřelým způsobem financovala digitalizaci státní správy.

 

Seznam zakázek, u kterých padla obvinění:

 • „Dodávka integrace agendových systémů Statutárního města Zlína“
 • „Vnitřní integrace úřadu obce s rozšířenou působností – Magistrát města Zlína“
 • „Czechpoint@home – portál občana“ (Zlín)
 • „Rozvoj služeb eGovernmentu v obcích – technologické centrum ORP“ (Přerov)
 • „Zajištění přenosu dat a informací v územní samosprávě města Přerova“
 • „Rozvoj služeb eGovernmentu v Olomouckém kraji“
 • „Rozvoj ERP systémů“ (Zlínský kraj)
 • „Dodávka a implementace vnitřní integrace Krajského úřadu Zlínského kraje“
 • „Vnitřní integrace úřadu a integrace s ISVS“ (Pardubický kraj)
 • „Komplexní integrace Krajského úřadu Královohradeckého kraje“
 • „Vnitřní integrace úřadu (Analýza, Identity management, Portál, Integrační platforma)“ (Moravskoslezský kraj)

 

Zdroj: www.echo24.cz

Zanechat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..