Mykologové objevili v přerovském parku Michalov vzácnou houbu čirůvku osténkatou. Vyskytuje se podle nich pouze na několika místech v Evropě, v České republice byla zřejmě spatřena poprvé. Dále houbaři natrefili v Beskydech na velmi vzácnou jedovatou houbu hřib Moserův a objevit se jim podařilo také hřib horský.

porpoloma-spinulosum-ciruvka-ostenkata„Čirůvka osténkatá roste v Evropě velice zřídka, dosud byla nalezena jen na několika málo místech. My jsme ji našli v parku Michalov minulý týden. Jde o teplomilnou houbu, zřejmě ji sucho uplynulých dnů až tolik nevadilo. Houba se objevila v parku na dvou místech,“ řekl přerovský mykolog Jiří Polčák. Přerovský park se tak dostal na seznam lokalit s výskytem této houby, kde figuruje například Španělsko nebo Francie. „Průzkum v parku provádím od roku 1997, do dneška zde bylo nalezeno přes 530 druhů hub, což jinde v republice v parku nebylo. Kvůli údržbě parku však houby mizí,“ dodal.

Hřib Moserův je vzácná hřibovitá houba, která v republice roste pouze v Beskydech a v Javorníkách, nikde jinde dosud nebyl nalezen, uvedl Polčák. Roste výhradně pod jedlemi. Konto s letošními vzácnými úlovky přerovských mykologů rozšířio hřib horský, roste ve vyšších jehličnatých lesích.

 

boletus-rubrosanguineus-hrib-moseruv
Hřib Moserův – Boletus rubrosanguineus

Přerovským mykologům se daří seznam nově objevených druhů hub rozšiřovat každoročně o tři až čtyři druhy. V srpnu 2013 našli u Tovačova houbu, jež se do té doby v ČR neobjevila. Šlo o suchohřib, který ani neměl český název. V minulosti se mykologovi Polčákovi podařilo nalézt i houbu, která se vyskytla poprvé na světě. Rostla v Hostýnských vrších a dostala název slzečník papouščí. „Rostla tam zhruba osm let, pak se však změnilo prostředí a nám zůstaly už jen fotky,“ řekl již dříve Polčák.

 

slzecnik-papousci-bolbitius-psittacinus
Slzečník papouščí – Bolbitius psittacinus

Vzácnějším houbám se podle odborníků letos poměrně daří, houbaři v regionu si ale příliš košíky nenaplní. V lesích lze najít kozáky, hřiby bukové, smrkové či kováře, objevují se křemenáče. Lidé by podle mykologů měli za houbami vyrazit do vyšších oblastí, třeba do Jeseníků či Beskyd.

 

Zdroj: www.tyden.cz

Zanechat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..