Přerov – Letošní ročník přerovského Československého jazzového festivalu nabídne návštěvníkům v české premiéře hned tři světové hvězdy. Hlavním tahákem bude především hudební skupina a nositel ceny Grammy Snarky Puppy, ozdobou přehlídky bude také australská zpěvačka Sarah McKenzie. Poprvé v Česku vystoupí rovněž americký jazzový kvartet Fourplay. Festival s dlouholetou tradicí se v Přerově v Městském domě uskuteční od 22. do 24. října, řekl dnes ČTK jeho ředitel Rudolf Neuls.

 

jazz-flashfoto-jan-gebauer
Ilostrační foto – ACADEMIC JAZZ BAND – Jan Gebauer photography

Foto: Jan Gebauer photography

Letos máme 32. ročník co se týče Československého jazzového festivalu, příští rok to bude 50 let, co festival v Přerově vznikl. Letos chystáme pro návštěvníky tři české premiéry. Snarky Puppy zahrají ve čtvrtek 22. října, o den později vystoupí australská zpěvačka a pianistka Sarah McKenzie. Na závěr přehlídky v sobotu zahraje jedno z nejúžasnějších těles na světě, které existuje, američtí Fourplay,“ uvedl Neuls.

Všechna tři jména uslyší návštěvníci v Česku podle Neulse vůbec poprvé. Obrovský zájem návštěvníků je podle ředitele festivalu především o Snarky Puppy, jehož hudebníci hrají na různé nástroje včetně kytary, klavíru, kláves, ale i na smyčce. „Je o ně eminentní zájem. Všichni se tomu diví, že opravdu přijedou. Jsem rád, že Snarky Puppy dali přednost Přerovu před Prahou. Den předtím budou hrát ve Varšavě, ve čtvrtek budou hrát u nás a v pátek míří na bratislavské jazzové dny,“ doplnil Neuls.

Přehlídka bude tradičně doplněna o česko-slovenské jazzmany. Festival před Snarky Puppy otevře v česko-slovenské formaci Ondřej Ruml a Matej Benko. V sobotu se bude vzpomínat na Karla Velebného v pořadu Sága rodu SHQ. „Sejde se jádro, které v SHQ Karla Velebného hrávalo. Bude to jednak vzpomínka na něj, ale i na slavné album, které před lety natočili. Úžasné je, že se to dalo dohromady, protože někteří z nich už svou činnost skončili,“ dodal ředitel festivalu. V sobotu před americkými Fourplay vystoupí výrazný slovenský jazzový trombónista a skladatel Michal Motýľ.

Přerovská jazzová přehlídka vznikla v roce 1966, nejprve jako amatérský jazzový festival. Roku 1975 jej přerovští kulturní normalizátoři z města vyhnali, násilně tak tradici přerušili. Roku 1985 byl z iniciativy České jazzové společnosti festival obnoven a jazz se do města vrátil pod názvem Přerovský jazzový festival. Od roku 1996 nese opět název Československý jazzový festival. Na přehlídku jezdívá do Přerova až 2500 diváků. Rozpočet festivalu je 2,6 milionu Kč.

 

Zdroj / autor: ČTK www.ctk.cz

 

Program:

ČTVRTEK 22.10. 2015 od 19:30 hod. velký sál MD

  • Ondřej Ruml & Matej Benko (CZ/SK)
  • Snarky Puppy (USA)

 

PÁTEK 23.10. 2015 od 19:30 hod. velký sál MD

  • Sága rodu SHQ (CZ/D)
  • Sarah McKenzie (AUS)
  • Ron Carter Foursight (USA)

SOBOTA 24.10. 2015 od 19:30 hod. velký sál MD

  • Michal Motýl’ Tentet (SK/CZ)
  • Fourplay (USA)
 

AFTER PARTY 22. – 24. 10. 2015 vždy po hlavních koncertech v předsálí MD

  • *Maskovaní bandité rytmu* (CZ)

 

Koncerty ČSJF probíhají v Městském domě v Přerově, Kratochvílova 1.

Předprodej vstupenek pro koncerty ČSJF v Městském domě:
Městské informační centrum
Náměstí T. G. Masaryka 7
750 02 Přerov
PO – PÁ: 8 – 17 hod.

Vstupenky si můžete objednat také na:

Slovem provází Aleš Benda, změna programu vyhrazena.

 

Zdroj: wwwcsfj.cz

Zanechat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..