Indická skupina Tata Motors si jako lokalitu pro výstavbu nového závodu Jaguar Land Rover vybrala Slovensko. Firma podepsala předběžnou dohodu. Zhasla tak šance, že investice zamíří do Česka. Závod by měl stát v Nitře, sdělila firma podle agentury Reuters.

Slovensko jako cílovou destinaci indické firmy zmínil i ekonomický list Financial Times. Slovenské Hospodarské noviny uvedly, že megainvestice dosáhne výše 1,5 miliardy eur, tedy 40,6 miliardy korun. Nová továrna by měla zaměstnat kolem šesti tisíc lidí, její kapacita dosáhne až 300 tisíc vozů ročně.

„V posledních hodinách slovenská vláda a britská společnost podepsali významný dokument, který je milníkem na cestě k získání obrovské investice v automobilovém průmyslu,“ citoval deník premiéra Roberta Fica, který se k investici vyjádřil na mimořádné tiskové konferenci. Dodal, že v nejbližší době se uskuteční další významná jednání se zástupci automobilky.

Společnost Jaguar Land Rover (JLR) uvedla, že nyní na nový závod zpracovává studii. Výroba v Nitře by měla začít v roce 2018 a během deseti let by měla dosáhnout cílové úrovně 300 tisíc aut ročně. Továrna má podle firmy sehrát významnou roli ve zvýšení počtu lehkých hliníkových modelů. Nitře dala přednost před jinými lokalitami díky dobré infrastruktuře a výbornému dodávkovému řetězci.

„Slovensko je pro nás se svým automobilovým průmyslem zaměřeným na prémiové značky potenciálně atraktivní příležitostí pro rozvoj,“ uvedl šéf JLR Ralf Speth. Německý Volkswagen vyrábí v Bratislavě vozy Touareg a Audi Q7 a na Slovensku má závody i jihokorejská Kia a francouzská PSA Peugeot Citroën.

Zároveň tím zhasly naděje na to, že investice zamíří do Česka. Nejžhavějšími kandidátskými zeměmi pro výstavbu závodu Jaguar Land Rover (JLR) bylo Polsko, Česko a Slovensko. O továrnu se také ucházelo Maďarsko a Turecko. Konečné rozhodnutí o umístění závodu na Slovensku učiní automobilka ještě letos.

Jaguar z Číny a Brazílie

JLR postupně zvyšuje počty modelů, které vyrábí mimo Británii. Loni v říjnu otevřel v Číně svou první zámořskou továrnu a příští rok má zahájit produkci jeho závod v Brazílii. Výrobce luxusních vozů usiluje o přiblížení produkce svým hlavním trhům.

Loni JLR vyrobil asi 450 tisíc vozů, ale plánuje výrobu rozšířit na milion aut ročně. Firma od převzetí indickou skupinou Tata v roce 2008 těžila z výrazného posílení investic. V posledním finančním roce její zisk před zdaněním vzrostl na 2,6 miliardy liber (99 miliard Kč), což byl dvojnásobek výsledku z doby před čtyřmi lety.

Indická automobilka Tata koupila britské luxusní značky Jaguar a Land Rover v roce 2008 od amerického Fordu. Zaplatila za ně 2,3 miliardy dolarů. Ford se v těchto letech zbavoval luxusních značek, aby si pomohl z velkých ztrát. Automobilka generovala několik let po sobě mnohamiliardové ztráty. Prodával i značku Aston Martin.

 

Zdroj: idnes.cz

Zanechat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..