Libosad Malého Noe se uchází o cenu v soutěži „Má vlast cestami proměn“, která hodnotí nejen nejlepší proměny českých staveb, ale i krajiny. V současné chvíli se libosad – v konkurenci 99 přihlášených proměn – nachází na druhém místě. Hlasujte ZDE

Ve 20. letech minulého století inicioval starosta Předmostí a poslanec prvorepublikového Národního shromáždění Josef Knejzlík v místech současného Libosadu Malého Noe založení tzv. Knejzlízkových sadů. Sady vznikly na málo úrodných až neplodných obecních pozemcích severně od města Přerova. Tato oblast nebyla v posledních dvou desetiletích příliš udržovaná, vyžadovala revitalizaci.

 

libosad-maly-noe-img
Libosad Malého noe – Před a po

V někdejších sadech za městem Přerovem vznikl v roce 2013 až 2014 Libosad Malého Noe, který regionu prospěl hned v několika ohledech. Jednak samotnou obnovou sadů, založených před více než 70 lety, současně byly díky finančním darům patronů vysazených stromů podpořeny děti žijící v dětských domovech nebo v náhradní péči na Přerovsku. Patrony stromů se staly například Obchodní akademie Přerov, Vysoká škola logistiky, ZŠ a MŠ Přerov, ze známých osobností jmenujme např. hudebního skladatele Jaroslava Wykrenta, houslistu Václava Hudečka, zpěváka Pavla Nováka či herečku Hanu Maciuchovou. Nemalými částkami přispěli obyvatelé Přerova a sympatizanti Libosadu Malého Noe. Mezi 129 stromy v sadu naleznete například sakuru, lípu, okrasnou třešeň nebo dub.

libosad-maly-noe-vysadba

  • Realizace proměny: duben 2013 – říjen 2014
  • Iniciátor proměny: Nadace Malý Noe, Olomouc
  • Další partneři realizace proměny: Základní škola J. A. Komenského Přerov – Předmostí, patroni jednotlivých stromů (fyzické i právnické osoby)
  • Investor: Statuární město Přerov
  • Projektant: Ing. Hana Tomaštíková
  • Realizační firma: ZAHRADA Olomouc s.r.o.

Nadace malý noe – www.malynoe.cz 

Přerovský libosad přihlásili do soutěže zástupci Olomouckého kraje a hlasovat pro něj je možné na adrese www.cestamipromen.cz až do května příštího roku. 

Zdroj: www.cestamipromen.cz

Zanechat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..