Olomouc – Kauzou údajné korupce, ve které je obžalován bývalý primátor Přerova Jiří Lajtoch (ČSSD) a jeho pět bývalých kolegů z radnice, se bude olomoucký okresní soud zabývat v září. Případ, který se týkal dvou stavebních zakázek ve městě a údajného zvýhodňování firmy, která je vyhrála, vrátil soudu nižší instance krajský soud. Bývalí představitelé města byli potrestáni podmíněnými tresty a zákazem výkonu funkce, krajský soud však rozsudek zrušil a nařídil nové projednání.

„Případ chci nařídit na září, do tří týdnů budu vědět přesný termín,“ řekl ČTK olomoucký soudce Petr Sušil. Krajský soud kauzu projednával v neveřejném zasedání na začátku června. Podle informací ČTK byla jedním z důvodů vrácení případu okresnímu soudu novela zákona o veřejných zakázkách, která začala platit letos v březnu. Podle původního zákona nesměl rozsah víceprací překročit 20 procent ceny původní veřejné zakázky. Novela limit zvýšila z 20 na 30 procent.

Právě otázka dodatečných stavebních prací dostala bývalé přerovské představitele před soud. U rekonstrukce zimního stadionu a stavby domova důchodců totiž podle žalobce takzvané vícepráce, které provedla stejná firma bez výběrového řízení, byly větší než zákonem daných 20 procent. Pokud by soud přihlédl ke změně zákona, byla by to pro obžalované výhoda. „Je nesmyslné nás za to trestat, když to posvětil zákonodárce. Stále se cítím stejně, že jsme žádné protiprávní kroky neudělali. Věřím, že to dopadne dobře,“ řekl ČTK bývalý primátor Lajtoch.

Okresní soud uložil za sjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě a ze zneužití pravomoci úřední osoby exprimátorovi Lajtochovi, bývalému náměstkovi Josefu Kulíškovi (ODS) a tehdejšímu radnímu Jaroslavu Čermákovi (ODS) podmínečný trest 2,5 roku. Radní Václav Zatloukal dostal nejvyšší, tříletý trest s odkladem na pět let. Zaplatit musí navíc 200.000 korun. Jako jediný podle soudu získal z tohoto jednání značný prospěch. Stejnou firmou, která lukrativní zakázky ve městě vyhrála, si nechal postavit rodinný dům. Převážnou část nákladů však nezaplatil. Úředníci z odboru rozvoje a z oddělení investic Pavel Gala a Jiří Raba dostali dva roky s odkladem na čtyři roky. Oběma soud rovněž zakázal práci v jejich vedoucích funkcích.

Podle okresního soudu obžalovaní zvýhodnili firmu Přerovská stavební, která zakázky vyhrála a podílela se i na dodatečných stavebních pracích. Soudce přitom při vynesení rozsudku poukázal na osobní či obchodní propojení většiny obžalovaných s majiteli společnosti. Bývalí představitelé města byli obviněni v srpnu roku 2011, případ se dostal před soud až po třech letech. Kauzu doprovázel spor žalobců.

Zdroj: ČTK / www.vz24.cz

Zanechat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..