Všechny tři případy se staly v červnu, kriminalisté již přijali patřičná opatření. „V Olomouci a Přerově k poškození bankomatů nedošlo, a doposud nebyla zjištěna škoda, která by byla způsobena klientům. V Šumperku do současné doby celková škoda na přístroji a provedených transakcích činí přes 134.000 korun,“ řekl dnes ČTK krajský policejní mluvčí Josef Bednařík.

Pachatel podle policistů využil skimmovací zařízení, což je technické zařízení umožňující zkopírování elektronických údajů z platební karty. Taková zařízení bývají nejčastěji nainstalována na bankomaty v místech pro vkládání karty formou různých nástavců napodobujících originál.

Pachatel se podle kriminalistů v Olomouckém kraji nezaměřuje na konkrétní bankomaty jednoho bankovního institutu, napaden tak může být jakýkoli bankomat. „Proto policie vyzývá občany v celém Olomouckém kraji ke značné obezřetnosti při výběru hotovosti z bankomatů,“ uvedl mluvčí. Lidé by měli při výběru peněz vždy zkontrolovat vstupní otvor pro kartu a v případě zjištění cizího předmětu kontaktovat policii. Při zadávání bezpečnostního kódu by lidé měli zakrýt klávesnici.

Případ kriminalisté vyšetřují pro podezření z neoprávněného opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku a z podvodu, pachateli hrozí až osm let vězení.

Podobný případ vyšetřovali kriminalisté například v dubnu v Praze, kdy dopadli dva muže z Bulharska, kteří nejméně čtyřikrát instalovali na bankomaty v Praze a Středočeském kraji kopírovací zařízení na platební karty. Podařilo se jim podle policie načíst data z karet 12 lidí, z jejichž účtů pak zmizelo zhruba 200.000 korun.