Přerov/ I když ještě ani nezačalo léto, organizátoři vánočních oslav už mají v tuto dobu většinou jasno, kdo jim svým programem zaplní v zimě pódia či náměstí. Zástupci Přerova letos udělali změnu – a nejdřív vyzvali své Přerovské rádce, aby oni sami řekli, jak by chtěli ve veřejném prostoru prožít svátky. Do ankety „Přerovský rádce“ se zaregistrovalo více než sto lidí – a ti teď přinášejí poradní hlas. K Vánocům se vyjadřovali od dubna do května, radní se s jejich názory seznámili ve čtvrtek 11. června. „K výsledkům ankety se bude přihlížet při přípravě programu,“ řekl přerovský primátor Vladimír Puchalský.

Už vloni se v Přerově řešilo, jak dlouho by měly probíhat městské oslavy Vánoc. Rádcové dali v tomto ohledu jasnou odpověď. „Většina, 61 procent, by chtěla slavit od začátku adventu do konce prosince. Téměř 19 procent lidí se přiklonilo k oslavám od poloviny do konce prosince,“ konstatovala Lenka Tomečková z kanceláře primátora, která výsledky dotazníku zpracovávala. Připomněla i to, že rádci se ukázali jako milovníci tradic – skoro 60 procent z nich by chtělo zachovat vánoční oslavy na Masarykově náměstí, 8 procent by je přemístilo na Horní náměstí a necelá dvě procenta na Žerotínovo. Téměř 24 procent lidí ale nabídlo kompromis – tedy střídání programu na všech těchto náměstích.

Rádci by také přivítali, kdyby prodejní stánky nebyly jen na Masarykově náměstí, ale také na Horním. Jasno měli i v sortimentu, který by měl být nabízen – preferovali jídlo, punče a jiné alkoholické nápoje, vánoční ozdoby a řemeslné výrobky. Někteří ale zdůrazňovali, že stánků s punčem je hodně – a oslavy spíše vypadají jako alkoholové veselice, než křesťanské svátky. Celých 34 procent dotazovaných se shodlo, že alkohol by na stáncích měl být, ale v menší míře. Jeden z rádců také k otázce sortimentu připsal: „Žádnou pyrotechniku, žádné

houbičky a cetky ve stylu vše za 30 a podobné výrobky pochybné kvality“. Rádcové se přikláněli i k tomu, aby na náměstí probíhaly ukázky řemesel nebo dílničky, kde by si mohly výrobu vyzkoušet i děti, protože právě jim by měl program patřit.

A jaký by měl být žánr oslav? Pro adventní tématiku obohacenou jinými žánry se vyjádřilo 58 procent respondentů. Jinou tématikou mysleli nejvíce rock, pop a folk. Naproti tomu 39 procent rádců trvá výhradně na adventním a vánočním programu. „Základ by měl být asi vánoční, nevidím důvod z oslav Vánoc dělat nějaký free-rock-metal festival, natož nějakých revivalových kýčovitých skupin,“ píše jeden respondent. Další navrhoval, aby program nebyl jen venku, ale částečně se přesunul i do Městského domu, kde se může nejen hrát a tančit, ale i provozovat ochotnické divadlo.

Zřejmě největším překvapením byly odpovědi na otázku ohledně kluziště. Přes 54 procent rádců by ho přivítalo, 22 procent by se bez kluziště obešlo a zbytek patřil nerozhodnutým. Respondenti přidali i tipy, kde by toto ledové zpestření chtěli. „Nejvíce se jich přiklánělo k Žerotínovu a k Hornímu náměstí, dále pak k parku Michalov, nebo k náměstí Přerovského povstání. Devět procent lidí si dovedlo představit plochu na bruslení i na Masarykově náměstí,“ doplnila Lenka Tomečková. Na základě podnětu už ředitel Kulturních a informačních služeb města Přerova Jaroslav Macíček přichystal poptávku a konstatoval: „Měsíční pronájem ledového kluziště o rozměrech 15×20 metrů se pohyboval od 750 tisíc korun po milion a půl. Levnější je nabídka plastového kluziště o rozměru 10×10 metrů. To vyjde na 324 tisíc.“

Respondenti se zamýšleli i nad otázkou, kde by měla být zvonička, která už léta patří k přerovským tradicím. Nejvíce – 54 procent – by ji vidělo na Masarykově náměstí vedle stromu, zatímco 34 procent se přiklánělo k názoru, že by měla být v prostoru před Galerií města Přerova na Horním náměstí, kde bývá tradičně instalován betlém.

Poslední otázkou byl ohňostroj. Má zůstat o půlnoci 31. prosince, jak je v Přerově zvykem? K ohňostroji, který by byl odpálen o půlnoci, se přiklonilo 47 procent respondentů. Ne nevýznamná část – 25 procent – by chtělo vidět ozářenou oblohu na Nový rok od 18 hodin. Argumentem tohoto návrhu bylo ve většině případů to, že hlasující chtěli, aby si světelnou šou užily i děti. A 22 procent se dokonce vyjádřilo proti ohňostroji – a to s odůvodněním, že to jsou „vyhozené peníze“.

Kompletní výsledky ankety „Přerovského rádce“ najdete na www.prerov.eu. Přečíst si můžete i to, jak se respondentům líbil loňský vánoční program a co říkají na to, že byly kvůli stížnostem na hluk zrušeny koncerty některých revivalových kapel.

Přerov 12. června 2015

Zdroj: www.prerov.eu

Komentář

Zanechat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..