Přerovští radní dávají ruce pryč od plánu odkoupit od armády nevyužívaný „hotel“ Strojař. Radnice se nedohodla s ministerstvem obrany na bezúplatném převodu a cena 40 milionů, kterou resort za panelákovou ubytovnu žádá, je příliš vysoká. Navíc by při přednostním odkoupení město čekaly omezující podmínky.

    Bývalá vojenská ubytovna se stala ožehavým problémem poté, co se jí armáda rozhodla zbavit. Z obavy, že by se mohla změnit na další sociální ubytovnu, kterých už jsou v Přerově zhruba dvě desítky, se loni zastupitelé dohodli, že město samo preventivně budovu koupí.

    Jenže jednání o bezúplatném převodu zkrachovala a stát místo toho nabídl Strojaře za 40 milionů s možností rozdělení splátek na pět let.

    „Doporučili jsme zastupitelům nekoupit Strojaře za cenu, za kterou nám ji nyní armáda nabízí. Kdyby město ke koupi přistoupilo, pořád by to bylo za podmínek, za kterých bychom prakticky nemohli s hotelem volně nakládat,“ oznámil náměstek primátora Pavel Košutek.

    Podmínky si ministerstvo stanovilo už při jednání o bezúplatném převodu. Chce například, aby byl objekt do budoucna využíván ve veřejně prospěšném zájmu. Odmítlo přitom tři návrhy radnice.

    „Uvedli, že demolice není ve veřejném zájmu. V otázce sociálního bydlení byli skeptičtí – stejně jako se jim nezdála idea přebudovat Strojaře na magistrát. Ví, že Přerov na tom není po finanční stránce nejlépe, proto nám příliš nedůvěřovali,“ řekl již dříve o jednáních radní Petr Vrána.

    „Zatím nám nikdo z obou ministerstev (obrany a vnitra, pozn. red.) nebyl schopen definovat, co lze považovat za veřejně prospěšné využití. To je pro nás velmi omezující, na dvacet let bychom měli prakticky svázané ruce,“ podotkl primátor Vladimír Puchalský.

[clear]
Město slíbilo stop ubytovnám, ovšem také nezadlužování

    Radní si prý také uvědomují, že náklady na koupi a opravu Strojaře jsou nad současné možnosti města.

    „Je to velmi složitá situace. Na jedné straně jsme voličům slíbili, že zabráníme vzniku dalších ubytoven, a zároveň i to, že nebudeme zvyšovat dluhové zatížené města,“ podotkl Košutek.

    Koupě hotelu by s sebou totiž nesla i náklady na demolici nebo rekonstrukci. Přestavba na magistrát by například přišla odhadem na 140 milionů. Dluhové zatížení města přitom dnes činí už 383 milionů.

[clear]
Přerov má „vroubek“, jednu budovu už opravit nestihl

    Město má navíc na krku balvan v podobě další budovy v Čechově ulici, kvůli které má vroubek na straně státu. Jedná se objekt bývalého vojenského soudu, který město dostalo bezúplatným převodem v roce 2009.

    Zavázalo se, že jej do pěti let opraví, jenže od té doby ležel dům ladem a radnice musela loni, kdy lhůta vypršela, požádat o její prodloužení. Jinak jí hrozilo penále ve výši až 7,9 milionu.
    „Nyní máme lhůtu do konce roku 2019 a povinnost zrekonstruovat budovu k účelu, ke kterému byla určena, tedy pro potřeby státní správy, samosprávy, nebo jako sídlo knihovny,“ uvedl Puchalský. Studie na obnovu přitom počítá s náklady ve výši 180 milionů.

    „Postarat se o obě budovy je nad současné finanční síly města,“ dodal.

    Ministerstvo obrany nyní čeká na finální rozhodnutí Přerova. „Po květnovém jednání na ministerstvu financí za účasti zástupců Přerova ministerstvo obrany znovu potvrdilo, že je připravené uskutečnit přímý prodej hotelu Strojař městu za 40 milionů,“ uvedl Vladimír Lukovský z tiskového odboru.

[clear]
Riziko, že ze Strojaře bude sociální ubytovna, je zpět ve hře

    O tom, zda Strojaře koupit, či ne, budou zastupitelé jednat na svém pondělním zasedání. Pokud budou proti, ministerstvo jej nejspíš nabídne znovu ve výběrovém řízení.

    „Podle informací z ministerstva je přitom více než jeden zájemce ochotný budovu koupit za 40 milionů. Vzhledem k tomu, že si je ministerstvo vědomo, že se objekt může dostat do rukou spekulantů, deklarovalo, že podmínky pro budoucí využití, které dalo městu, by měly platit pro všechny kupce. Mají být vtěleny do kupní smlouvy. Garanci, že tomu tak skutečně bude, ale nemáme,“ podotkl Puchalský.

    Mluvčí ministerstva však odmítl, že by resort mohl kupci, který vzejde z výběrového řízení, diktovat podmínky, co s budovou smí udělat.

    „Pokud odprodáme nepotřebný nemovitý majetek prostřednictvím výběrového řízení, není jeho nabyvatel z naší strany omezen žádnými podmínkami při nakládání s tímto majetkem,“ řekl Lukavský.

    Což v praxi znamená, že riziko, že se Strojař nakonec skutečně promění na obří sociální ubytovnu, je zpátky ve hře…

Zdroj: www.olomouc.idnes.cz / Autor: Martin Pjentak

Zanechat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..