Obec Troubky na Přerovsku, symbol ničivých záplav z roku 1997, přijala po dlouhých letech diskusí protipovodňová opatření navržená státním podnikem Povodí Moravy. Příprava stavby protipovodňové ochrany obce tak může pokračovat. Zastupitelé dali projektu Povodí Moravy přednost před vlastním navrhovaným řešením.

ČTK to dnes řekl starosta Troubek Radek Brázda. „Protipovodňová ochrana obce Troubky bude zajištěna hrázovým systémem v délce 6177 metrů, který zajistí ochranu obce do kulminačního průtoku povodně v řece Bečvě při stoleté povodni s převýšením 0,85 metrů,“ uvedlo na dotaz ČTK ministerstvo zemědělství. Předpokládané náklady projektu se podle úřadu pohybují okolo cca 400 milionů korun.

Troubky se dočkají řešení protipovodňových opatření po více než 18 letech. Do obce o rozloze 2100 hektarů, kde dnes žije kolem 2000 obyvatel, vtrhla voda 7. července 1997 večer. Živel srovnal se zemí více než polovinu domů v obci. V jejich troskách zahynulo devět lidí. Zbourat se muselo 335 stavení a o střechu nad hlavou přišla polovina obyvatel. dosáhly 700 milionů korun. V obci poté bylo postaveno na 200 nových domů. Povodně postihly Troubky i na jaře 2010.

Rozhodnutí obecních zastupitelů bylo důležité proto, aby ochrana obce mohla být financována z dotačního programu ministerstva zemědělství, který je zaměřen na prevenci před povodněmi. Zatímco varianta Povodí Moravy kritéria programu podle posudků experta splňuje, tak návrh obce podmínky nesplňoval.

„Pro zastupitele byly rozhodující posudky experta, který posuzoval varianty podle dotačního programu. Naše řešení podle něj nevyšlo, posudek navržený Povodím Moravy ano. Zastupitelstvo se na základě těchto posudků rozhodlo přijmout variantu navrženou povodím,“ řekl ČTK starosta Brázda.

Posudek strategického experta si nechalo zpracovat ministerstvo zemědělství na ČVUT v Praze. „Varianta předložena Povodím Moravy je v současné době zpracována v rozsahu dokumentace pro územní řízení a jedině včasné rozhodnutí vedení obce a pokračování v investiční přípravě umožní efektivní využití dostupných dotačních zdrojů resortu zemědělství,“ uvedl již dříve generální ředitel Povodí Moravy Jan Hodovský.

Povodí Moravy ve svém projektu již dříve navrhovalo nejen ohrázování obce, ale i problematiku spodních vod. Troubeckým se nelíbil návrh postavení hrází v blízkosti obce. Chtěli posunout hráze zhruba o kilometr blíže k řece, čímž by se podle vodohospodářů zmenšilo rozlivové území.

18.5. ČTK / www.vodarenstvi.cz

Zanechat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..