Do Přerova zamíří o víkendu amatérská loutková divadla z celé země. Se svými loutkami různých velikostí se návštěvníkům představí na celostátní přehlídce Loutkářské letnice.

Malí i velcí diváci se mohou těšit na desítku představení, ale i na výstavu s popisem výroby loutek či dílny. Setkání loutkařů se letos koná podesáté, řekla ČTK principálka přerovského loutkového divadla Marie Veřmiřovská.

„Setkávání pořádáme vždy jednou za dva roky. Letos jsme přichystali na pátek pro školy či pro školky ukázku výroby loutek. Půjde o dílničku spojenou s exkurzí v loutkovém divadle. Divadlo bude navíc v tento den otevřeno v blocích i pro celou veřejnost,“ uvedla.

Setkání loutkařů odstartuje v sobotu dopoledne svým představením loutkové divadlo Přerovský kašpárek, které návštěvníkům nabídne Červenou Karkulku. Návštěvníci se však mohou těšit i na představení divadel z Prahy, Otrokovic, Chrudimi či Vysokého Mýta a Olomouce. „Chybět nebude například představení Bonifácův příběh, se kterým přijede loutkové divadlo Bubeníček z pražských Královských Vinohrad. Loutkové divadlo z Otrokovic s názvem Povidlo představí pohádku Kašpárek v pekle. Půjde o zajímavost, hrát budou s paňácama. Do Přerova přijede také divadlo Jiskra z Prahy – Kobylis, které zanedlouho oslaví sto let. Zahrají pohádku Kašpárek vaří živou vodu,“ doplnila Veřmiřovská.

V neděli přehlídku zakončí znovu domovské divadlo s hrou Pětifousek. Letošní přehlídka loutkařů v Přerově je obohacena o celostátní soutěž, vybrané scénky postoupí do finálové soutěže na tradiční přehlídku Loutkářská Chrudim 2012.

V Přerově má loutkářství dlouhou tradici. Přerovské loutkové divadlo, v jehož sále se přehlídka uskuteční, bylo založeno v roce 1915, od roku 1921 hraje pro diváky pravidelně. V provozu je divadlo vždy od listopadu do jara. Na představení mohou rodiny s dětmi vyrazit každou neděli, za uplynulou sezonu vidělo podle principálky 40 představení 5000 diváků.

 

BAREVNY_A3-plakat_prehlidka_2015

Provoz přerovského loutkového divadla od doby jeho založení přerušily jen dvě události – druhá světová válka a ničivé povodně v roce 1997.

Zdroj: www.amaterskascena.cz / Marek Drtina

Zanechat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..