Přerov/ Budou chodit do problémových lokalit, kde žijí převážně Romové. Jejich úkolem je mírnit napětí mezi minoritou a majoritou, rovnat drobné roztržky – a třeba také dohlížet na to, jestli děti nechodí za školu. Noví přerovští asistenti prevence kriminality se jmenují Ján Horvát Balog, Pavel Mirga, Martin Bezděk a Peter Lacko. Všichni se na výběrovém řízení shodli, že jejich pozice nebude lehká, neboť – jak sami říkají – budou vnímáni jako ti, co pracují pro gádže a benga. „Ale romská komunita nás vyloučí jen do té doby, než se projeví výsledky naší práce,“ věří úspěšný uchazeč Peter Lacko.

Vybraní asistenti, kteří prošli výběrovým řízením, mají hodně společného. Mají základní vzdělání, jsou momentálně bez práce, žili nebo žijí v sociálně vyloučených lokalitách a nechybí jim autorita u jejich obyvatel. „Jsou jedněmi z nich, žádný cizí prvek. Spoléháme na to, že s jejich pomocí se nám podaří zlepšit klima zejména v přednádražní čtvrti, kde budou prioritně působit,“ řekl manažer prevence kriminality a zároveň přerovský radní Jiří Kohout.

První měsíc čeká na asistenty zaškolování a v terénu se budou pohybovat s mentorem-strážníkem městské policie, který bude jejich učitelem, rádcem i nejbližším spolupracovníkem. „Asistenti sice znají vyloučené lokality a jejich obyvatele, ale musejí ještě navázat kontakty třeba s neziskovými organizacemi, měli by mít vazby na ředitele základních škol, zaměstnance magistrátu a na sociální pracovníky. V červnu už by měli pracovat samostatně – byť pod vzdáleným dohledem mentora,“ uvedl ředitel Městské policie Přerov Omar Teriaki.

Na práci asistentů poskytl stát pro letošní rok dotaci ve výši 606 tisíc korun, město Přerov uhradí pouze deset procent z celkových nákladů. Do výběrového řízení na asistenty se ale přihlásilo méně zájemců, než zástupci města předpokládali. „Přišlo nám deset přihlášek. Doporučili jsme sedm uchazečů, ale k výběrovému řízení jich přišlo jen pět – a z toho

odborná komise vybrala tři muže. Vyhlásili jsme proto druhé kolo výběrového řízení, kde byl vybrán čtvrtý adept,“ konstatovala personalistka přerovského magistrátu Vlasta Vičanová.

Asistenti, kteří v následujících dnech budou k vidění v ulicích Přerova, měli jasnou motivaci – a o své vize se museli podělit s výběrovou komisí. „Vím, že spousta romských mladých lidí fetuje a páchá trestnou činnost. Pověst Romů tím upadá. A já bych rád upevnil vzájemné soužití, aby nedocházelo ke zbytečným konfliktům,“ uvedl Peter Lacko. Další asistent Ján Horvát Balog o sobě prozradil, že je úspěšný boxer a chtěl by děti ze sociálně vyloučených lokalit „přitáhnout“ ke sportu, naučit je disciplíně a ukázat jim, že volný čas jde využít účelně. „Mám v plánu řešit i situaci v okolí Škodovy ulice, kde mám svou rodinu. Vím, že tam Romové jen postávají a kšeftují. Nedělá to dobrý dojem,“ konstatoval Ján Horvát Balog. Také další asistent Pavel Mirga chce, mimo jiné, pozitivně působit na mladé Romy. „Důležité je, aby získali pracovní návyky. Dříve Romové měli svá řemesla – byli třeba kováři, truhláři, stolaři. Dnes děti znají řemesla jen z knížek, vyjdou devátou třídu a skončí na úřadě práce. Chci apelovat na rodiče, aby nekryli záškoláctví dětí a nebrali jim tak šanci na lepší život,“ zdůraznil Pavel Mirga, který je známým romským hudebníkem. Poslední asistent – Martin Bezděk – není Rom, ale prozradil, že má k cikánské komunitě blízko. „Bydlím mezi nimi, moje přítelkyně je Romka a má v Přerově velkou rodinu, takže mi nechybí osobní znalost mentality. Budu pracovat na tom, aby lidé pochopili, že jim chci pomáhat – ne jít proti nim,“ podotkl Martin Bezděk.

Ještě předtím, než bylo vypsáno výběrové řízení, mapoval si manažer prevence kriminality Jiří Kohout situaci ve vyloučených lokalitách a vyslechl si nářky obchodníků, sužovaných nepřizpůsobivými lidmi. „Proto bych chtěl, aby noví asistenti monitorovali i situaci v prodejnách, kde si prodavači stěžovali na krádeže, nadávky a vyhrožování nejen od dospělých, ale i od dětí. Nejde tedy jen o pobyt v problémových lokalitách, ale i o tuto pomoc,“ připomněl radní Kohout. Ten bude práci nových asistentů sledovat a v prosinci, kdy jim vyprší pracovní smlouvy, má v plánu vyhodnotit jejich působení.

Přerov 28. dubna 2015

Zanechat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..