Přerov/ Žijí si svévolně, nemají domov a stahují se k lidem, kteří jim nabídnou aspoň zbytky jídla. Jejich mláďata jsou sice roztomilá, ale společnosti tak trochu na obtíž. Řeč je o toulavých kočkách, které jsou problémem mnoha měst, Přerov nevyjímaje. Jeho zástupci rozhodli, že toulavé kočky projdou od května odsvrabením, vakcinací – a především kastrací. Majitelé, kteří mají kočku, která je domácím „mazlíčkem“, a přitom se ráda toulá, by si ji měli včas nechat označit u zvěrolékaře čipem – nebo jinak zajistit.

„Máme v plánu nakoupit za necelých třicet tisíc korun klece s devíti boxy, které by měly sloužit jako odchytové zařízení. Vytipovali jsme lokality, kde se kočky bez domova zdržují – a tam bude prováděn odchyt,“ uvedl náměstek přerovského primátora Pavel Košutek.

Podle úředníků, kteří se touto problematikou zabývají, jsou přímo v Přerově známy jako „kočičí lokality“ třeba ulice Šrobárova nebo Kainarova. „Lidé tam chtějí pomáhat opuštěným kočkám, takže je přikrmují. Stahují se tam toulavá zvířata z většího okolí – což je problém,“ potvrdil Marek Herman z odboru životního prostředí přerovského magistrátu.

Plánovaný kastrační program má toulavým kočkám a kocourům pomoci – ne jim ublížit. „Po odchytu budou zvířata převezena do útulku, kde se o ně postará zvěrolékař. Po kastraci tam ještě zhruba týden zůstanou kvůli rehabilitaci. Pak je vypustíme zpět do míst, kde byla odchycena,“ doplnila Miroslava Švadlenková z Technických služeb města Přerova. V průměru bude ošetření a péče o každou takto odchycenou kočku stát kasu města Přerova tisíc pět set korun.

Přerovský zvěrolékař Michal Jemelka, který bude kastrace provádět, řekl: „Je třeba si uvědomit, že březost a následný porod – třeba i třikrát do roka – je pro kočku vyčerpávající. Kočky, které nemají zázemí, jsou o to více oslabené a náchylné k nemocem“. Podle něj není zanedbatelným argumentem ani to, že díky kastraci toulavých koček nebude útulek plný nechtěných a těžko umístitelných koťat.

 

Přerov 30. března 2015

Komentář

Zanechat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..