Přerov – Zaměstnanci Dopravní a logistické společnosti, která provozuje v Přerově MHD, vyhlásili na příští pondělí výstražnou stávku. Autobusy se 16. února zastaví od půlnoci do 09:00. Důvodem je spor o kolektivní smlouvu, ve které zaměstnanci žádají navýšení hodinové mzdy. Pokud nebude během příštího týdne podepsána smlouva, vyhlásí řidiči na pátek 20. února celodenní stávku. ČTK to dnes řekl předseda Nezávislého odborového svazu automobilové dopravy Rudolf Parák, který zaměstnance zastupuje. Vyjádření zaměstnavatele ČTK zjišťuje.

Výstražná stávka je naplánována na pondělí 16. února od 00:00 do 09:00. Od 09:00 budou již autobusy MHD jezdit podle platného jízdního řádu. Pokud by nedošlo ani po výstražné stávce k podpisu kolektivní smlouvy, je na pátek 20. února naplánována od 00:00 do 24:00 celodenní stávka. Důvodem je fakt, že jsme se dosud na ničem nedohodli,“ uvedl Parák.

Stávkovou pohotovost ve městě vyhlásily odbory již na konci listopadu. K dohodě s vedením firmy jim nepomohl ani zprostředkovatel, kterého stanovilo ministerstvo práce a sociálních věcí. Důvodem sporu je navrhovaná kolektivní smlouva, ve které zaměstnanci společnosti žádají zvýšení mezd, od roku 2010 se jim prý mzdy nezvýšily. „Ostatní dopravci mají 95 korun na hodinu. My žádáme sto korun na hodinu a to z důvodu, že se řidičům za posledních pět let mzda nezvedla, mají dosud stále 90 korun za hodinu. Chceme tak mzdy dorovnat,“ uvedl Parák. Doplnil, že průměrná měsíční hrubá mzda řidiče včetně sobot a nedělí se pohybuje kolem 19.000 až 20.000 korun. Průměrná hrubá mzda v Olomouckém kraji je podle posledních informací statistiků 22.643 korun.

Do výstražné stávky se v pondělí zapojí 28 z 30 zaměstnanců, dva jsou podle Paráka dlouhodobě mimo Přerov. Vedení společnosti se zatím ČTK nepodařilo zastihnout. Minulý týden její jednatel Tomáš Brada ČTK řekl, že jsou ochotni dál komunikovat s odborářskou organizací. Požadavky odborářů, které jsou pro společnost nepřijatelné, nechtěl více komentovat. „Je tam více věcí, na které my jako zaměstnavatel nemůžeme přistoupit. Nechci to ale dál rozebírat, jednání pokračují,“ řekl tehdy Brada.

Smlouvu o provozování MHD ve městě na příštích deset let podepsalo vedení Přerova s Dopravní a logistickou společností, která je dceřinou firmou Slovenské autobusové dopravy Trnava, loni v březnu. Dopravce se zavázal, že provozování dopravy zajistí za 136,8 milionu korun bez DPH. Je to asi o sto milionů korun méně, než se původně předpokládalo. Podle tehdejšího vedení města nebyla cena podhodnocená, radní o tom prý ujistili i odborníci. Podle informací ČTK však právě tato nabídnutá nízká cena má vliv na současnou situaci.

Autor: ČTK

Zanechat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..