Páteční vernisáží bude slavnostně otevřena výstava s názvem „Od lovců mamutů k cihle“ – s podtitulem „Osud zvětoznámé archeologické lokality Předmostí a příběh hrobu, který ji proslavil“.
Neobvyklý název charakterizuje výstavu o výjimečné archeologické lokalitě, kterou na konci 19. století proslavil odkryv pohřebiště, obsahující kosterní pozůstatky více než dvaceti jedinců populace lovců mamutů. Výstava přibližuje dobu působení známých českých badatelů i smutný zánik lokality při těžbě cihlářských surovin. Návštěvníci se mohou seznámit s životem lovců a prohlédnout si originální nálezy.

 

vystava-mamuti-02
Na výstavě se můžete seznámit i s díly malíře Libora Baláka, který je žákem Z. Buriana a především propagátorem přesné profesionální rekonstrukce pravěku.
Součástí expozice bude také samostatná část o stavebním vývoji Předmostí. Takřka neznámá je jeho historie do doby, kdy došlo k jeho proměně z typické hanácké vsi do podoby panelového sídliště. Staré Předmostí zmizelo, ale jeho podoba zůstala zachována v archiváliích a obrazových dokumentech. Poprvé budou uveřejněny například i unikátní fotografie –  například z Památní knihy Předmostí.Výstava vznikla ve spolupráci s Muzeem Komenského Přerov a Státním okresním archivem v Přerově. K vidění bude od 30. ledna otevřena až do poloviny dubna.

Zanechat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..