Přerov/ Přerovská čtvrť Trávník patří k nejznámějším místním lokalitám. Ještě v šedesátých letech minulého století tu stály rodinné domy, statky a zahrady. V sedmdesátých letech ale vzaly za své – a Trávník se přeměnil v typicky městské sídliště. I když v posledních letech dostaly domy pestré fasády, lokalita si s sebou stále nese stigma „panelové doby“.

„Na přerovském magistrátě proto teď vzniká projekt regenerace, který by měl této části dát nový a především modernější vzhled. Jeho hlavním úkolem je přetvoření „noclehárny“ na prostředí, kde by se lidem nejen dobře bydlelo, ale kde by nacházeli i dobré podmínky pro trávení volného času,“ konstatuje náměstek přerovského primátora Pavel Košutek. Lidé, kteří chtějí o chystaném projektu vědět více, mohou 15. prosince od 16 hodin přijít na Základní školu Trávník na veřejné projednávání záměru. Tam se mohou seznámit s návrhem – a zároveň mají šanci zapojit se do diskuze a přinášet své podněty. „Někteří obyvatelé z Trávníku se už v říjnu chopili příležitosti a odpověděli na anketu. Z té jsme si udělali alespoň částečně obrázek o tom, po čem lidé v místě svého bydliště touží, co postrádají a bez čeho by se obešli,“ podotýká městská architektka Klára Koryčanová.

Respondenti nejčastěji uváděli, že chtějí rozšířit parkovací plochy, opravit či doplnit chodníky. Zmínili rovněž požadavky na doplnění nebo výměnu mobiliáře, úpravy víceúčelových sportovních hřišť – a přivítali by třeba i zóny pro seniory či hezčí stanoviště pro kontejnery. Podněty z ankety už byly zahrnuty do návrhu, který pro Přerov zpracoval architekt Aleš Putna. Po veřejném projednání se tento návrh ještě zaktualizuje a dopracuje. „Chtějí-li si lidé z Trávníku a přilehlých ulic udělat předběžnou představu, jak by jejich sídliště mohlo vypadat, mohou od čtvrtku 4. prosince navštívit Výstavní síň Pasáž a tam si prohlédnout návrhový výkres – aby věděli, o čem budeme na veřejném projednávání diskutovat,“ říká přerovský radní Jan Horký. Na místě bude i sešit s příhodným názvem „Místo pro připomínky“, jehož listy mohou návštěvníci plnit svými návrhy – anebo je rovnou zakreslit do připravené mapy.

Panelové sídliště Trávník právě dostává obdobnou šanci, jakou před lety získalo sídliště v Předmostí, které se v průběhu deseti let vymanilo ze své strnulosti – a to díky regeneraci za téměř 80 milionů korun. Část nákladů ve výši 39,5 milionu korun pokryla dotace. „I v případě Trávníku počítáme s dotací, která může být poskytnuta až do výše 70 % rozpočtových nákladů. Maximální výši ale teď neznáme – každoročně ji stanovuje Ministerstvo pro místní rozvoj,“ řekla závěrem architektka Koryčanová.

Na panelovém sídlišti je 41 domů a 1282 bytů.

Foto: Dominik Bachůrek

Sídliště.Trávník

 

Zanechat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..